„UMIEM POMÓC” RATOWNICY MEDYCZNI W NASZEJ SZKOLE

15 listopada 2014 przez

 

7 listopada 2014r. w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku odbyła się inauguracja 4. edycji kampanii „UMIEM POMÓC”, której celem jest nauka zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz przełamanie bierności w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia.

W trakcie warsztatów przeszkolonych zostało prawie 120 uczniów klas drugich z XVIII Liceum Ogólnokształcącego i Technikum nr 18 w Gdańsku.Jak podkreśla lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy jest bardzo poważnym problemem wśród młodzieży. Badania wskazują, że prawie 63% młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłaby zaszkodzić. Eksperci Akademii Ratownictwa LUX MED są zgodni, że tylko regularne szkolenia z pierwszej pomocy, ukierunkowane na praktyczne ćwiczenia, są w stanie przełamać lęk młodzieży przed podjęciem działania. W trakcie inauguracji kampanii zaprezentowany został paradokumentalny film nagrany na terenie szkoły, który przedstawia reakcje trójmiejskiej młodzieży na zainscenizowaną przez organizatorów sytuację zagrożenia ludzkiego życia oraz pokaz pierwszej pomocy.

 

Zdaniem ekspertów Akademii Ratownictwa LUX MED, reakcja młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy wynika przede wszystkim z braku dostatecznej wiedzy, umiejętności oraz ze strachu i stresującej sytuacji, w której się znajdują.

 

„Jako doświadczeni ratownicy staraliśmy się przekazać uczestnikom warsztatów mechanizmy udzielania pierwszej pomocy i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w tak trudnych sytuacjach. W naszej pracy na co dzień stajemy wobec zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia, gdzie trzeba radzić sobie ze stresem i uciekającym czasem. Mam wrażenie, że przekazanie uczniom wiedzy opartej na naszym doświadczeniu bardzo im pomogło” – mówi Maciej Pająk, Dyrektor Wyjazdowej Pomocy Doraźnej Grupy LUX MED.

 

„Cieszę się, że tym razem uczniowie trójmiejskich szkół średnich będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Umiejętność pokonania lęku przed działaniem w nagłych sytuacjach i koniecznością ratowania ludzkiego życia oraz szybka pomoc i powiadomienie służb medycznych mają tu kluczowe znaczenie. Mam nadzieję, że dzięki trójmiejskim warsztatom młodzież nabędzie podstawowych umiejętności umożliwiających ratowanie i podtrzymanie ludzkiego życia oraz zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia do momentu przybycia ekipy medycznej” – dodaje patronujący kampanii Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Poparcie dla kampanii wyrazili Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu oraz Prezydent Miasta Gdyni.

 

Patronami medialnymi projektu są: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.gazeta.pl oraz Radio Gdańsk.

Tagi