PARADA NIEPODLEGŁOŚCI – CZYLI PARADA RADOŚCI

11 LISTOPADA 2003 ROKU O GODZINIE 10.30 Z GDAŃSKIEGO TARGU RYBNEGO WYRUSZYŁA PIERWSZA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI JAKA ODBYŁA SIĘ W POLSCE.11 listopada to data bardzo ważna dla każdego Polaka. W tym roku pierwszy raz w Polsce odbyła się w Gdańsku Parada Niepodległości. W przemarszu ulicami miasta wzięli udział m.in. właściciele zabytkowych samochodów, motocykliści, strażacy w konnym wozie gaśniczym z przełomu wieków. Nie zabrakło „zwykłych” mieszkańców a także nas uczniów Conradinum z flagami i narodowymi emblematami na ubraniach. Parada przyciągnęła ponad 5 tysięcy ludzi !
Parada zaczęła się kilka minut po godzinie 10. Paradę otworzył przejazd zabytkowych, oryginalnych i tiuningowanych samochodów. Po nich ruszyli rycerze, harcerze i uczestnicy z flagami. Panowała niesamowita atmosfera – wyły strażackie syreny, a ludzie wznosili okrzyki. Całej imprezie impetu dodawał Michał Juszczakiewicz jadący na platformie.
Wśród tłumu zobaczyć można było też świętujących polityków m.in. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w biało – czerwonym szaliku.

Oficjalną częścią parady było krótkie przesłanie arcybiskupa Gocłowskiego i Jana Nowaka – Jeziorańskiego. Zwięczeniem uroczystości było wypuszczenie 1000 gołębi pocztowych i mnóstwa biało – czerwonych balonów. Odśpiewaliśmy także hymn.

Po paradzie został lekki niedosyt, że to tak krótko trwało. Organizatorzy zapowiadają jednak, że w przyszłym roku trasa będzie dłuższa a także będą rozdawane śpiewniki i inne niespodzianki. Już z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznej parady!