Turniej wiedzy o Ekologii 2011/2012

dla uczniów klas pierwszych Conradinum.

 

Dnia 26 kwietnia na czwartej godzinie lekcyjnej odbyła się kolejna edycja Turnieju Wiedzy o Ekologii dla uczniów klas pierwszych. Konkurs ten łączy wiedzę z co najmniej trzech przedmiotów tj. biologii, chemii i geografii oraz dotyczy problematyki proekologicznej, która od lat jest propagowana w naszej szkole. Turniej zawsze odbywa się w naszej zabytkowej, ponad dwustuletniej auli , przeprowadzany jest w miesiącu kwietniu i wpisuje się w obchody Dnia Ziemi w Conradinum. W bieżącym roku szkolnym do rywalizacji przystąpiło pięć trzyosobowych drużyn: dwie z Liceum Ogólnokształcącego (1 AL i 1 CL) , dwie Z Technikum (1 AT i 1 CT) oraz z Liceum Profilowanego (1 Ax).

 

Turniej składał się z dwóch konkurencji:

 

KONKURENCJA I – ,, Nasz pomysł’’

Zadaniem drużyn było zaprezentowanie przygotowanej wcześniej scenki, piosenki czy wiersza związanego tematycznie z turniejem. W tym zadaniu grupy uczniowskie mogły wykazać się zdolnościami oratorskimi i aktorskimi.

KONKURENCJA II – ,, Koło natury’’

Zespoły udzielały odpowiedzi na pytania z dziewięciu dziedzin związanych tematycznie z turniejem poprzez losowanie kategorii na kole natury. Pod czujnym okiem jury oraz zaproszonych uczniów klas pierwszych konkurs poprowadziły p. M. Ankiewicz, p. J. Wieczorek , a w jury przewodniczyła p. dyrektor Elżbieta Ochman. Rywalizacja była bardzo zacięta, drużyny w pierwszej konkurencji wykazały się pomysłowością i kreatywnością. W drugiej konkurencji uczniowie zaprezentowali dużą wiedzę merytoryczną związaną z szeroko potraktowanym tematem turnieju. Odpowiedzi uczniów na bieżąco były oceniane i komentowane przez organizatorki, co powodowało również zaangażowanie się publiczności i poszerzenie wiedzy z omawianego zakresu. W przerwie między konkurencjami zostały przedstawione działania prowadzone przez ekozespoły, szczególną uwagę zwrócono na problem poszanowania energii oraz na promocję selektywnej zbiórki ZSEE i zużytych baterii. Poinformowano również młodzież i nauczycieli o kolejnej zbiórce elektrośmieci, która odbędzie się w Conradinum 28 kwietnia 2012 r.

 

Po zaciętej rywalizacji jury ustaliło punktację.

Miejsce I zajęła klasa 1 CL

W składzie:

Jarosław Dzienis
Paweł Kasiłowski
Krzysztof Szuper

Miejsce II zajęły klasy 1 A i 1 C technikum

W składzie:

Mateusz Miklaszewski
Korneliusz Mokwa
Janusz Teis

Hubert Drabik
Patryk Iwaniuk
Maciej Niewiński

 

Drużyny otrzymały ekologiczne dyplomy i nagrody pozyskane od sponsorów. Organizatorki turnieju serdecznie gratulują wszystkim zawodnikom.

Z ekologicznymi pozdrowieniami organizatorki turnieju
Magdalena Ankiewicz (nauczyciel chemii)
Joanna Wieczorek (nauczyciel geografii)