Wymiana Polsko-Niemiecka


WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA
BERNSTORFF-GYMNASIUM SATRUP – CONRADINUM GDAŃSK

Szkoła nasza współpracuje od wielu lat z Gymnasium w Satrup – miejscowości położonej w północnych Niemczech, w pobliżu takich miast jak Flensburg, Schleswig, Kiel. Współpraca nasza polega na wymianie uczniów „Conradinum” z młodzieżą z Satrup, podczas której uczestnicy wymiany maja okazję poznać lepiej kraj, ludzi, kulturę i zwyczaje sąsiadującego kraju. Jest to również okazja do nawiązania nowych przyjaźni i wykorzystania znajomości języków obcych (niemieckiego lub angielskiego) w praktyce. Cyklicznie odbywają się tygodniowe wyjazdy młodzieży z Conradinum do Satrup i przyjazdy gości do Gdańska. Wymiana jest dofinansowywana przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

W dniach od 11 do 18 września 2006 roku, dwudziestoczteroosobowa grupa uczniów naszej szkoły przebywała na wymianie w Niemczech w miejscowości Satrup. Wyjazd ten był rewizytą naszych uczniów, którzy od 12 do 19 maj tego roku gościli u siebie grupę uczniów z Gimnazjum w Satrup.

Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy wymiany mieli możliwość zobaczyć szkołę, w której uczą się ich koleżanki i koledzy z Niemiec oraz przygotować w grupach dwunarodowościowych mini-projekty o charakterze kulturoznawczym. Wspólny wieczór wszystkich uczestników wymiany i rodziców zorganizowany w szkole wraz z poczęstunkiem oraz prezentacją projektów i zdjęć, był okazją do integracji grupy i wspólnej zabawy. Mieszkając u partnerów wymiany uczniowie nasi poznali ich miejsca zamieszkania i rodziny.

Bogaty program pobytu pozwolił poszerzyć wiedze kulturoznawczą. Uczniowie zwiedzili Schleswig, Museum Wikingów, Hamburg, Tondern w Danii oraz Flensburg, a w nim wystawę „Phänomenta”, na której mieli okazję samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia fizyczne. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył naszym uczniom spacer po dnie morskim podczas odpływu na Morzu Północnym oraz kilkugodzinny pobyt w Heide-Park. Jest to park rekreacyjny, w którym każdy znajdzie dla siebie rozrywkę na wiele godzin.
Współpracę z Gimnazjum w Strup, która trwa już od 1990 roku mamy zamiar kontynuować. W czerwcu przyszłego roku planujemy wyjazd naszej grupy do Niemiec a we wrześniu 2007 przyjazd grupy uczniów niemieckich do Gdańska. Chętnych uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w wymianie.

Redakcja tekstu: Marzena Benert


  • Program pobytu w Conradinum [PL] [D]
  • Program pobytu w Schüleraustausch [D]