Wreszcie się doczekaliśmy! W piątek 16 marca 2018r. o godz.12.30 w murach Naszej szkoły odbyła się pokazowa debata oksfordzka w wykonaniu członków Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich z Conradinum.
Teza debaty: "Konfederacja Barska była powstaniem narodowym" wpisywała się w ciąg obchodu rocznic historycznych: 250-lecia wybuchu Konfederacji Barskiej i 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Była to więc taka "mała cegiełka " Conradinum w ogólnopolskie obchody.
Swoją obecnością zaszczycili Nas dwaj pracownicy IPN - Panowie: Piotr Szubarczyk i Artur Chomicz, a także delegacje uczniów wraz z Opiekunami ze szkół gdańskich: SP 49, Gimnazjum 25 i Liceum nr X.
Na sali łącznie z Naszymi uczniami z klas 1AT, 2AL, 3AL, 2AT, 3AT zasiadało ponad 100 osób.
Po przywitaniu Gości, krótkie wprowadzenie w zasady debaty oksfordzkiej przeprowadził opiekun Conradinowskiego Koła Debat - Andrzej Piaszczyński, który pełnił też funkcję prowadzącego wydarzenie.


W końcu nadeszła oczekiwana chwila pojedynku na argumenty.
Stronę Propozycji, czyli obrońców tezy reprezentowali: Jakub Gojtowski - 1BT; Daria Lisewska - 3AL; Patryk Sadecki - 3DT i Aleksandra Żuk - 3AL
Stronę Opozycji reprezentowali: Jan Ślusarczyk; Julia Wandowska; Kacper Steller i Jakub Kwarciany z klasy 1AT
Pojedynek był bardzo ciekawy i niesamowicie merytoryczny, a im bardziej nabierał tempa, tym był bardziej zażarty. Zdarzały się często przypadki, że na "ad vocem" tezy jednej ze stron, druga odpowiadała też tym samym.
Ważnym ogniwem debaty była publiczność. Przysłuchiwała się więc z zainteresowaniem, gdyż to od niej zależał ostateczny wynik debaty oraz wybór najlepszych mówców obu stron.
Ostatecznie większością głosów wygrała drużyna Propozycji, a za najlepszych mówców uznani zostali: Daria Lisewska (Propozycja) i Julia Wandowska (Opozycja). Obie laureatki zostały nagrodzone drobnymi, ale praktycznymi upominkami.
Na zakończenie bardzo pochlebnie o wydarzeniu w Conradinum wyraził się Pan Piotr Szubarczyk, który dodatkowo w niezwykle poruszający sposób wygłosił wspaniałą mowę o heroizmie Konfederatów wraz z rysem historycznym na temat Konfederacji Barskiej.
Wszystkim, którzy nas wspierali, trzymali kciuki i dopingowali SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! a kogo zainteresowały debaty oksfordzkie ZAPRASZAMY do Naszego Koła.

Autorem zdjęć jest Krystian Dubaniewicz - dziękujemy!